Безпристрастен поглед към Мекотели

Безпристрастен поглед към Мекотели

Безпристрастен поглед към Мекотели

Blog Article



Третата част от прикритието е позата. Начинът, по който октоподът застава, може да го направи повече или по-малко забележим.

Вторият елемент на прикритието е текстурата на кожата. Свивайки специални мускули, октоподите могат да променят кожата си от гладка в шипеста.

Оцветяването на този синьопръстенен октопод показва, че индивидът е разтревожен и ухапването му може да бъде фатално Много мекотели произвеждат или акумулират от околната среда токсини, които представляват опасност за здравето и живота на хора и животни.

Черупките биват турбоспирални и планиспирални, дясно и ляво завити. При някои черупките са с формата на калпаче. Вътрешните стени образуват стълбче с отвор – пъп. При някои черупката има и капаче. Черупката се образува още в ларвния стадий.

Хората принадлежим към клас бозайници; октоподите – към клас главоноги. Думата се отнася до странната им анатомия, при която пипалата им са прикрепени директно към едната страна на главата им, докато „торсът“ – торбестата мантия – е прикрепен към другата.

Докато изпълзява на пясъка, се оцветява в сходна отсянка на тъмносиво. Тръгва ли си? Не. Поставя няколко от пипалата си на пясъка, а останалите – над черупката. С едно движение обръща черупката обратно и плавно се вмъква вътре. Не искаш да го безпокоиш повече и се готвиш да отплуваш, когато забелязваш леко движение. Животното е изхвърлило реактивна струя вода, почиствайки пясъка под мидата. Сега има малка пролука между черупката и морското дъно. В тази пролука отново се появяват мекотели очи. Приближаваш маската си и за момент се втренчвате един в друг.

Съвременните октоподи са разнообразна шайка. Дофлейно­вият октопод е гигантски.

Можеби не е изненадувачки од гледна точка на човечките градинари, полжавите и голтките се најранливи на истребување денес, бидејќи тие се систематски искоренети од земјоделските грижи и одбрани од инвазивни видови безгрижно внесени во нивните живеалишта.

Тези мекотели нямат глави, а телата им се състоят изцяло от клиновидно „стъпало“.

Като начало разполагат с три сърца и синя кръв. Когато се чувстват застрашени, изпускат мастилен облак и се стрелват в друга посока. Нямат кости. Единствените твърди части от тялото им са клюнът, подобен на папагалска човка, и хрущялната обвивка около мозъка им. Това ги улеснява да изчезват в миниатюрни пукнатини – способност, която им позволява да избягат, подобно на Худини, от всеки аквариум, освен от най-добре подсигурения за октоподи. Не само че всичките им смукала могат да се движат независимо едно от друго, а и всяко е покрито с вкусови рецептори – представете си тялото си, покрито със стотици езици. Кожата им е осеяна с клетки, чувствителни към светлината. А най-извънземното е, че… Но нека да изчакаме с това. Нека първо се срещнем с друг октопод.

Мекотелите обикновено се размножават по полов път, въпреки че някои (охлюви и охлюви) са хермафродити, те все пак трябва да се чифтосват, за да оплодят яйцата си.

(Имайте предвид, че въпреки че повечето двучерупчести имат сдвоени черупки, няколко вида или имат драстично намалени черупки, или изобщо нямат черупки.)

Следваща Уреди за подготовка в професионалната кухня Прочетете още

, оформя временни структури от тънки израстъци, които създават впечатлението, че животното е просто част от водораслите.

Report this page